Bu kamera için yeni bir kamera değil de, bir önceki modeli sayılabilecek “Blackmagic Cinema Camera”nın upgrade edilmiş hali diyebiliriz. Tasarımı ve birçok özelliği önceki modelle neredeyse aynı olduğu için fazla ayrıntıya girmeden yeni özelliklere ve farklara değineceğim.

Önceki modele göre yapılan en büyük iyileştirme bana göre UltraHD (4K) çözünürlükten ziyade sensörün MFT’den super35 ölçüsüne çıkarılması. Böylelikle firma büyük bir yanlışı telafi etmiş oldu. Artık eskisi gibi 2.3X crop sorunu yok, normal super35 ölçüsü olan 1.5X crop boyutuna sahip.

Kameranın mount’u artık sadece EF ve yine önceki modelde olduğu gibi elektronik EF lenslerin iris’ini kameradan ayarlamak mümkün. Yine IS özelliğine sahip lenslerin bu özelliğinden de yararlanabiliyorsunuz. Üçüncü parti Nikon F yada PL mount adaptör takılabiliyor tabi ki.

Kamera 4K çözünürlükteki RAW görüntüleri “görsel olarak kayıpsız” (Visually Lossless) sıkıştırma ile kaydediyor. Bu noktada sıkıştırmayla ilgili bilgi verecek olursak; kayıpsız sıkıştırmada, görüntünün yeniden oluşturulması aşamasında orijinal data kayıpsız olarak üretilebilirken, visually lossless (lossy olarak da anılır) sıkıştırma sonucu az da olsa data kaybı meydana geliyor. Yani veri anlamında tam kayıpsız bir sıkıştırma değil, fazla kayıp olmadan gerçekleşen bir sıkıştırma söz konusu. Elde edilen nihai veri ise görüntü bilgisi açısından değerlendirildiğinde hem görsel, hem de teknik açıdan fazla kayıp olmadığı için, bu yöntem “görsel olarak kayıpsız” olarak adlandırılıyor. 4K RAW datanın devasa boyutları düşünüldüğünde sıkıştırma işlemini yadırgamamak gerek.

Bu arada tıpkı HD ile 2K da olduğu gibi 4K ile UltraHD arasında da küçük bir çözünürlük farkı var ve kamera 4K DCI (4096 x 2160) yerine UltraHD (3840 X 2160) spesifikasyonunu karşılasa da 4K olarak lanse ediliyor. Biz de 3-5 pikselin lafını etmeyelim 🙂

Sensördeki yeniliklerden biri de “global shutter”a sahip olması. Bunun anlamı normal (rolling shutter) CMOS sensörlere sahip kameralarda, özellikle hızlı pan hareketlerinde meydana gelen ya da hızlı hareket eden nesnelerde görülen “eğilme” etkisinin (jello/rolling shutter effect) ve bazı diğer bozulmaların görülmemesi.

CinemaDNG-RAW dışında 4K kayıt için ProRes 422 (HQ) kullanılabiliyor. Avid’in DNxHD codec’i 4K çözünürlüğü desteklemediği için eski modelde var olan bu özellik Production Camera’da yok. Avid bu konuda geride kaldı malesef.

Kayıt medyası yine SSD. GB başına maliyetinin CF kartlara göre ortalama 5 kat daha ekonomik olduğu düşünülürse SSD kullanıcı açısından hızlı ve çok ekonomik bir çözüm ama boyut açısından biraz dezavantajlı. SSD kart seçimi de RAW kayıt için önemli. Blackmagic’in sitesinden kontrol ederek, test edilmiş SSD’lerden birini tercih edebiilirsiniz.

Kameranın SDI çıkışı 6G-SDI’a yükseltilmiş, böylece tek kablo ile 4K görüntü transferi mümkün.

Esas mesele olan görüntü kalitesi kısmına gelecek olursak; düşük ışık hassasiyeti ve gürültü seviyesi açısından kayda değer bir gelişme yok. Üstelik önceki modelde var olan ve forumlarda üzerinde çok tartışılan “fixed pattern noise” gibi sorunlar hala mevcut.

Fixed Pattern Noise: Birçok kamerada ISO çok fazla arttırıldığında ya da bazı durumlarda düşük ISO değerlerinde bile bazı kameraların ürettiği görüntülerde, ekranın tümünü kaplayan ama özellikle orta tonlara yakın-tek renk ve düz yüzeylerde gözle rahatça görülebilen sabit bir noise dokusu oluşuyor. İşin sinir bozucu tarafı ise bu dokunun genelde dikey parçalar halinde ve tekrarlayan bir şekilde oluşması. Bu nedenle bir kere gözünüz takıldığında her baktığınızda görüyorsunuz ve tabi bazı hallerde izleyici için de farkedilebilen bir kusur ortaya çıkıyor. Blackmagic kameralarda malesef bu sorun çok belirgin ama tamamen gözardı etmek de sizin elinizde. İyi aydınlatılmış ortamlarda ve hareketli-karmaşık detaylı görüntülerde, çoğu zaman farkedemiyorsunuz.

4K-RAW/ProRes, global shutter, nihayet büyüyen sensörü ve cazip fiyatıyla iyi bir seçenek ama ışık hassasiyeti açısından şu an hiçbir DSLR ile kıyaslanamaz. Canon 5D Mark III’e göre en önemli avantajı profesyonel ses girişine sahip olması diyebiliriz. DSLR ile çekim yaparken ses konusunu bir şekilde halledebiliyorsanız, Blackmagic 4K çözünürlük dışında size ekstra hiçbirşey sunamayacaktır. 4K için de çok acele etmeye gerek yok, çünkü ilerleyen dönemde DSLR’lerde de bu çözünürlük standart hale gelecektir.

 

Kaynak : http://www.ahmetkavi.com/blackmagic-production-camera-4k.html#more-564