Kameralarınızı aldınız ama hangi lensi veya lensleri alayım diye kararsız mı kaldınız ? Yüzlerce lens markası arasında tercih yapamadığınız muhakkak olmuştur. Sektörün en iyi ve en kaliteli lens markaları hakkında araştırma yaptık. Sinema öğrencilerinin, görüntü yönetmenlerinin en çok tercih ettiği 10 objektif markasını sizler için araştırdık ve işte listemiz.

 

 • CANON EF LENS

Lensler, EOS M fotoğraf makineleri ile kullanılmak üzere özel olarak üretilmiştir. Canon için lens almak istediğinizde Canon markasının dışındaki markalardan da seçenekler görmek akılları daha fazla karıştırmaya yetiyor. Her yere götürebileceğiniz taşınabilir ve hafif tasarım sayesinde yüksek performansın ve muhteşem görüntü kalitesinin keyfini çıkarın.

Canon lens satın alma rehberleri 6 ayrı yazı olarak yayınlanacak:

 • İlk DSLR’ım için hangi lensi almalıyım?
 • Genel kullanım için nasıl bir lens almalıyım?
 • Manzara çekmek için hangi lensi almalıyım?
 • Portre çekmek için hangi lensi almalıyım?
 • Kuş ve spor çekmek için hangi tele lensi almalıyım?
 • Hangi makro lensi almalıyım?

 

 • SİGMA

Dünyada ilk defa belli bir boyutta sensörleri olan (aps c) dslr tipi makineler için f:4.5mm, 1:2.8 fish eye objektif üretmiş olan bir firmadır. sigma-circular fisheye ismi verilen objektifin görüş açısı, 180 derecedir.

En çok tutulan sigma marka lensler:

 • sigma 70mm f/2,8 ex dg macro
 • sigma 150mm f/2,8 ex dg hsm macro
 • sigma 300-800mm f/5,6 ex apo hsm if

 

 • SAMYANG

Güney Koreli optik üreticisi şirkettir. Samyang şirketinin tam adı ise; Samyang Optics Company limited olan şirket 1972 yılında kurulmuştur. Ürünlerini pazarda vivitar, rokinon, bower ve pro-optic adlarıyla da bulmak olasıdır. Açıkcası zengin olmayan fotoğrafçının zeissidir diyebiliriz. Lensleri manueldir bunun yanında metal oldugu için biraz ağırdır ama çok kalitelidir. Ucuz olmasinin sebebi ise lenslerde elektronik aksam olmamasidır. Fotoğraf için kullanılabilse de özellikle hdslr filmmakerlar için biçilmiş bir kaftandır. Auto focus confirmation chip ile fotoğrafçıların işini bir nebze kolaylaştırabilir.

 • ROKİNON

Rokinon marka ürünlerin Türkiye Distribütörü olmadığı için Türkiye garantisi yoktur. Amerika’da ise 1 yıl garantisi vardır. Eğer elinizde Rokinon marka lens varsa kullanırken dikkat edin. Türkiye’de bu marka lenslerin tamiri gerçekten zordur ve ustalar açıkçası uğraşmak bile istemiyorlar.

 • CARL ZEİSS

(Weimar, Almanya 1816 – 1888), optik malzemeler üreten Alman iş adamı. 1846´da Almanya´nın Jena kentinde bilimsel aletler yapan küçük bir atölye açtı. Yirmi yıl sonra, Zeiss´in Jena´daki dükkaninda çalışan bir öğretmen olan Ernst Abbe, çok üstün bir optik cam geliştirdi. Mükemmel bir bilimadamı Abbe ve yetenekli işadamı Zeiss, şu an dünyanın önde gelen optik araç üreticilerinden biri olan Zeiss´i beraber kurmuşlardır.  Carl Zeiss özellikle 2. Düya harbi öncesi ve sonrası mercek ve gözlük camlarında dünyada 1 numara idi ve optikte o günün teknik imkanları sıfır hata optik üretiyordu. Harp sonrası fabrika Doğu Alman Sınırları içinde kaldı (Dresden) ve eski önemini yitirdi, Firma 1990 sonrası tekrar eski ününe kavuşmuştur.

 • LEİCA

1849 yılında Almanya’nın Wetzlar kentinde kurulan fotoğraf makinası üreticisi firmadır.  Ernst Leitz tarafından kurulan Leica aslında mikroskop ve optik cihaz üreticisi olarak dünyaya gelmişti. İlk kamera modeli ise 1914 yılında Oskar Barnack tarafından geliştirildi. Ve çığır açan 35 mm’lik el yapımı makineler 30’ lardan itibaren fotoğrafın üst tabakasının eli, ayağı ve gözünün uzantısı oldu. Çünkü artık geniş formatlı kameralara, tripodlara ihtiyaç kalmamıştı.  Piyasa uzmanlarına göre Leica’nın en büyük hatası, dijital makine pazarına girmemesi oldu. Fiyatı 10 bin Euro’yu bulabilen yüksek kalite analog modellerin hitap edebileceği pazar kalmamıştı.  Bugünün fotoğraf ustalarına göre Leica mercekleri halen türünün en iyi örneği. O döneme göre küçük, hafif, sessiz ve gösterisiz olduğu için savaşın o dehşet realitesini de en iyi Leica’lar yansıtabilmişti. Küçülen, sesi azalan makinenin hüneri sadece savaş alanıyla sınırlı kalmadı. Robert Capa 1932 yılında cebinde taşıdığı Leica’yla Kopenhag’da Rus Devrimi üzerine konuşma yapan Leon Troçki’nin fotoğrafını gizlice çekerek dünya çapında olay yarattı.

 • TAMRON

Tamron, üretimi Japonya’da olan, dijital fotoğraf makineleri için üretilen bir lens markasıdır. Özellikle fiyat – performans konusunda çok gelişmiş olan bir markadır. Birçok fotoğraf makinası marka ve modeline göre objektif üretmektedir. tamron, özellikle alt seviye kullanıcının fazla kurcalamadığı, orta seviye kullanıcının da canon ya da nikon’un eşdeğer lenslerine parası yetmediği için kullandığı bir lens üreticisidir.Lenslerin görüntü kaliteleri neredeyse Canon/Nikon a yaklaşırken, fiyatları duruma göre yarı yarıya değişir. aradaki fark da l serilerinin daha iyi ve sağlam yapılmış olmaları, her koşulda en iyi performansı garanti etmeleridir.

Tamron Marka Lenslerin kısaltmalarının anlamları:

sp: super performans.
af: oto. fokus.
if: dahili fokus. netlerken lens uzayıp kısalmaz.
ld: ayrılma indeksi düşük optikler.
xr: xr optik teknolojisi sayesinde daha hafif, daha küçük.
di-ii : aps-c’de kullanılır, ff için değildir.
di-ld: ff ve aps-c uyumlu.

 

 • TOKİNA

Tokina’ya ait AT-X teknolojisi 30 seneyi aşkın süredir optik mükemmeliğe doğru gelişim göstermektedir. Mevcut AT-X PRO serisi mükemmeli arayan bu gelişimi devam ettirecek teknolojiyi kullanmaktadır. Gözle Görebileceğinizden Daha Fazla Kalite
Tokina’nın farkı özel malzeme seçiminden ve mikron seviyesinde kalite kontrolü yapan montaj teknolojisinden gelmektedir. Bu her lens için en yüksek kaliteyi içeren tutarlılığı sağlar. Dünya çapında, hem profesyoneller hem de bilgi sahibi fotoğraf meraklıları bu sebepten Tokina’ya güvenirler.Extra.”‘dan gelmektedir. Bu vizyon itina ile üretilen özel grup lensler ile en gelişmiş tasarım ve fabrikasyon teknolojisini bir araya getirir. Tokina’nın kendi öncülük ettiği orijinal ve emsalsiz optik sistemleri ile ileri özellikler, yüksek performans, hafiflik ve kompaktlığın hepsini bir gerçeğe dönüştürür. Ergonomi ve el hakimiyetine de tüm dikkatimizi verdik. Tüm kullanıcılar için AT-X üstün teknoloji ile mükemmel performans demektir.

 

 • NİKON

dslr’da full frame’e geçiş süreci; şu an piyasada 2 adet full frame nikon var. nikon d3 ve nikon d700. en büyük rakibi canon’un zamanında çıkarttığı full frame makineler ile bir çok profosyonel müşteriyi kendisine çekmesi, nikon’un fiyat politikasında değişiklik yap(a)mamasına sebep oldu. şimdi baktığımızda ise bu dengeler biraz değişmeye başlıyor gibi. en azından bir süre sonra fotoğraf meraklısının avantajına yönelik değişiklikler olması beklenebilir (bu da dezavantajlar hanesinden kaldırılabilir).

 • SCHNEIDER-KREUZNACH

Bu firma 18.Haziran 1913 tarihinde Joseph Schneider tarafından Optische Anstalt Jos. Schneider & Co. Almanya’da Bad Kreuznach ‘ da kuruldu. Firma adını 1922 de “The company Jos. Schneider & Co., Optische Werke olarak değiştirdi ve ve devamında 1998 de “Jos. Schneider Optische Werke GmbH ” adını aldı. 1959 ylında ilk zoom lensi imal eden firma 2001 yılında sinema filimleri dalında oskar ödülü almıştır. 1961 yılından beri Kodak ve Samsung firmalarına lens temin eder.