Canon DSLR ile “profesyonel” video çekmek için mutlaka yapılması gerekenlerden birisi de uygun bir Picture Style seçmek ve bu profilin ayarlarını uygun şekilde yapmaktır. Fotoğraf çekerken çoğu kullanıcı bu ayarı göz ardı edebilir (standartta bırakarak) ya da tercihine göre  mevcut profillerden birini de seçebilir ama genellikle bu profil ayarlarına elle müdahale etme ihtiyacı pek duyulmaz, çünkü sonuçlar genellikle tatmin edicidir. Daha ileri düzey kontrol isteyen kullanıcılar ise RAW çekmeyi tercih eder. Video konusunda ise iş tamamen değişiyor. Çünkü mevcut Picture Style seçenenekleri (Canon Web sitesindeki ekstra profiller dahil) video modunda aşırı kontrast bir görüntü ve aşırı doygun (saturated) renkler üretiyor. Hele düşük ışık koşullarında yüksek ISO değerleri ile çekim yaptığınızda video kalitesi çok düşüyor.

Eğer amacınız profesyonel bir video elde etmek ise öncelikle yapmanız gereken şey, kamerada elde edebileceğiniz maksimum dinamik alanı elde etmektir. Geniş bir dinamik alan demek; hem en parlak noktaları kontrol altına almak (patlamayı engellemek/azaltmak), hem de görüntüdeki koyu bölüümlerde mümkün olan en yüksek detay seviyesini yakalayabilmek demektir. Tabi bunun önündeki en önemli sorun aynı zamanda dijital videonun da en önemli sorununu oluşturuyor. En güncel ve en pahalı dijital sinema kameraları bile henüz “film” in sahip olduğu dinamik alana erişemedi. Fakat bu açığın günden güne kapandığını ve özellikle siyah bölümlerdeki detay konusunda dijital kameraların en az film kadar, hatta bazı durumlarda daha iyi sonuç verdiğini söyleyebiliriz. İşte DSLR’nizde video çekerken bu dinamik alanı maksimum seviyeye getirebilmek için yapmanız gereken şey Picture Style ayarlarını düzenlemektir. Yalnız bu aşama aslında post production için uygun bir başlangıç noktası oluşturmaktır. Zira bu yolla elde edilen görüntü soluk (desaturated) ve “düz” (flat) görünecektir ve istenilen şekle getirebilmek için color correction ile düzenlenmelidir. Zaten “film” ile çalışılan sinema dünyasında bu yıllardır böyleydi, bugün ileri düzey dijital sinema kameraları ile de böyle.

Eğer bu konuyla fazla uğraşmak istemiyorsanız mevcut Picture Style profillerinden hangisini kullanacaksanız onun ayarlarına erişerek Contrast değerini -4 ya da -3 e kadar, Saturation değerini de tercihinize göre belli bir oranda azaltın. Color correction yapmayacaksanız bu iki ayar ile kabul edilebilir bir video elde edebilirsiniz. Ama color correction yapacaksanız daha geniş bir dinamik alan sağlayan özel bir profil kullanabilirsiniz.

Bu noktada konuyla ilgili yeni bir gelişmeyi aktaracak olursam; Technicolor şirketi, Canon ile bir yıllık ortak çalışma neticesinde özellikle 5D Mark II için hazırlanmış fakat diğer Canon modelleri ile de kullanılabilecek bir Picture Style yayınladı ve önemli bir eksikliği kapadı. Aslında ortalıkta bazı üçüncü parti Picture Style dosyaları dolaşıyordu ama Technicolor gibi bir sektör devinin, Canon işbirliği ile hazırladığı “CineStyle” adlı bu profil şu ana kadar ki en başarılı profil. Üstelik yakında başka profiller de yayınlayacaklarmış. İsterseniz Canon’un Picture Style Editor adlı yazılımıyla, siz de çektiğiniz bir RAW fotoğraf üzerinden kendi Picture Style’ınızı yaratabilirsiniz. Ama maksimum dinamik alan elde etmek için yapılan bu profillere benzer bir profil yaratmak oldukça zor. Daha ziyade görüntülerdeki bazı renk ve tonları canlandırmak gibi amaçlar için profiller oluşturabilirsiniz.

Technicolor CineStyle profilini bu adresten bir form doldurduktan sonra indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz dosyayı makinenize yüklemek için, bilgisayarınızda EOS Utility programının yüklü olması gerekiyor. İlgili linkte de bulabileceğiniz talimatları buraya da yazacak olursak;

– Makinenizi USB kablosu ile bilgisayarınıza bağladıktan sonra EOS Utility programını çalıştırın.
– Remote Shooting mode’una geçin ve çekim penceresinde Camera ikonuna tıklayın.
– Shooting Menu’den, Register User Defined style’a tıklayın ve User Def. 1, 2 yada 3’ten birini seçin.
– Open File ikonuna tıklayıp indirdiğiniz CineStyle.pf2 dosyasını gösterin. Bu kadar…

Technicolor’un bu profille kullanılmasını önerdiği değerler ise şöyle;

Sharpness 0
Contrast -4
Saturation -2
Color Tone 0
ISO 160 ve katları
Son olarak, ben karşılaştırmalı bir test yapmaya ihtiyaç duymadım ama Web’de epeyce karşılaştırma mevcut. CineStyle profili kesinlikle çok başarılı, şu an için Canon DSLR’ler için en geniş dinamik alanı sağlıyor. Hiç düşünmeden yükleyebilirsiniz…

Kaynak : http://www.ahmetkavi.com/picture-style-ayari-ve-technicolor-cinestyle.html