• Sony NEX FS700 Super Slow Motion Kamera

4K Super 35 CMOS sensörü, dahili ND filtreleri ve yakın bir gelecekte piyasaya çıkacak yazılım güncellemesi ile HD-SDI çıkışından 4K çözünürlüğünde görüntü çıkışı verecek olmasının yanı sıra, saniyede 960 (fps) kareye kadar çıkabilen ağır çekim yapabilmesi, kameranın kendi sınıfındaki ürünler arasında bir ilk olmasını sağlıyor.

  • Super Slow Motion

E-mount lens sistemi, Super35 sensörü, AVCHD kayıtçı teknolojisiyle kompakt ve modüler bir gövde içinde profesyonel kullanım ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir. FS700′ün en önemli özelliklerinden biri ise Super Slow Motionkabiliyetleridir. Full HD çekimlerde 120 fps veya 240 fps, daha düşük çözünürlükte 960 fps değere kadar ulaşabilen FS700 kamerası sunduğu başarılı Slow Motion çözümü ve fiyat performans oranı ile rakiplerinin bir adım önünde yer almaktadır. (Super Slow Motion için yazının altındaki tanıtım video’sunu mutlaka izleyiniz) FS700 modeli profesyonel video kamera dünyasında Slow Motion kabiliyetine sahip çözümlerin yanında çok daha ekonomik ve avantajlı konumda yer almaktadır.

Günümüzde, her türlü film ya da video projesine görsel zenginlik katmak ve benzerlerinden farklı kılmak için değişik yaratıcı çekim tarzları kullanılıyor. Bunlar arasında, verimli kullanıldığında, belki de en etkili olanı ağır çekim. Bugün piyasada olan birçok video kamerada saniyede ulaşacağınız maksimum kare hızı 50 ya da NTSC sisteminde en fazla 60’tır ve bu kare hızlarına HD’den daha düşük bir çözünürlükte ulaşabilirsiniz. Genellikle, birçok yaygın uygulama için yeterli sayılabilecek bu değerler, daha özel ve HD çözünürlüğünde olması istenen bazı çekimler için yetersiz kalmaktadır. İşte bu noktada, saniyede 1000 kare hızına ulaşabilen ama fiyatları son derece pahalı olan özel ağır çekim kameralarını kullanmak gerekmektedir. Ancak kiralık sony FS700 ile hem büyük sensörlü bir 4K video kamerayı, hem de bir ağır çekim kamerasını birleştirmiş bulunuyor.

Sony NEX FS700, tam HD olarak NTSC sisteminde saniyede 960, PAL sisteminde ise 800 kare gibi son derece yüksek bir hıza ulaşabiliyor. Ayrıca bu kaydı, düşük maliyetli SD (minimum class 10 tavsiye ediliyor) kartlara da yapabiliyor.

  • 4K Hazır

NEX-FS700 kameranın en önemli özelliklerinden biri ise kullandığı geliştirilmiş 4K Exmor Super 35mm CMOS sensörüyle (4352 x 2662 toplam 11.6 milyon piksel) 4K Ready – 4K Hazır (4096 x 2160) olarak gelmesidir. Şu anda 1080p çözünürlükte kayıt gerçekleştirirken gelecekte yapılacak bir firmware güncellemesi ile NEX-FS700E 4K RAW veriyi 3G HD-SDI üzerinden harici 4K kayıtçısı kullanarak işleyebilecektir.

  • Dahili ND Filtreler

FS700′ün sahip olduğu bir diğer önemli özellik ise NEX FS700′ün dahili ND (Neutral Density) filtreler ile gelmesidir. Dahili ND filtreler ile dış mekan çekimlerine kolay adaptasyonu ve alan derinliği sağlarken kamera operatörünü harici ND filtre taşıma ve kullanım sıkıntılarından kurtarmaktadır.

  • E-Mount ve A-Mount Lens Sistemi

Sahip olduğu E-Mount lens sistemi ile Sony’nin NEX yelpazesindeki bir çok lensi kullanabilir veya ek olarak takılacak lens adaptörleri (LA-EA2) ile A-Mount sınıfında geniş bir lens kullanım yelpazesi sağlayabilmektedir.

  • Resim Dosyası Kayıt

Exmor Super35 CMOS sensör sayesinde yüksek kalitede 8.3 M resimler çekebilmekte ve resimlerin en boy oranlaması (aspect ratio) 16:9′dan 3:2′ye kadar seçilebilmektedir. Ayrıca kamerada yüz tanıma ve otomatik odaklanma (auto focus) özelliği bulunmaktadır.

  • 3G HD-SDI ve HDMI Çıkışları

Kamera 3G HD-SDI çıkışları ile yüksek kalite formatların kaydedilebilme entegrasyonunu kolaylaştırmaktadır. Çıkış sinyali kamerada seçilen kayıt moduyla aynı formatta gerçekleşmektedir. Kullanıcı 4:2:2 sıkıştırmasız (uncompressed) sinyallere gömülmüş timecode’lu görüntüyü HDMI çıkış alabilmektedir. 3G HD-SDI ve HDMI çıkışlarından alınan eşzamanlı çıkış sinyalleri 3G HD-SDI ve HDMI harici hedeflere yedekli olarak kayıt edilmesi sağlanabilmektedir.

  • Karma (Hybrid) Kayıt Medyası

1GB Memory Kart – 32GB Memory Kart yelpazesindeki medyalara HD veya SD olarak çeşitli kayıt parametrelerinde kayıt yapabilmektedir. Ayrıca kamera sistemine dahil edilecek HXR-FMU128 Flash Memory ünitesi ile kesintisiz 10 saat’e kadar kayıt yapılabilmektedir. Kamera hem memory kart’a hem de HXR-FMU128 ünitesine eş zamanlı kayıt yapabilmektedir. Bu da aslında yapılan çekimin 2 kopyasının oluşturularak çok daha güvenli bir kayıt ortamı sağlayabilmektedir. Ancak HD ve SD kalitelerin ayrı kayıt medyalarına kayıt edilemeyeceğini not etmekte fayda olacaktır.

Sonuç olarak Sony NEX-FS700 kameranın teknik özellikleri ve sunduğu teknolojik avantajları değerlendirdiğimizde Super Slow Motion sağlayabilen 4K’ya hazır, dahili ND filtreler sağlayan, E-mount ve A-mount lensleri kullanabilen ve karma kayıt medyası kullanabilen çok özellikli güçlü bir kamera, fiyat performans oranını değerlendirdiğimizde rakiplerini geride bırakacak bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz.

Kiralık Sony FS700 Super Slow Motion Kamera Kiralama