HDSLR ile tam anlamıyla “profesyonel” video çekmek isteyenler için, dünyanın en iyi optik üreticilerinden biri olan Zeiss’tan, özel bir lens serisi. Profesyonel derken, mevcut sinema lenslerinin sahip olduğu özelliklere sahip olmasından bahsediyoruz. Bu özellikler öncelikle, lens üzerinde tam kontrol ve sinema ekipmanlarıyla uyumlu çalışabilme… Tabi ki stabilite, sağlamlık, ergonomi ve yüksek optik kaliteyi de hatırlatmak gerek. Üstelik herhangi bir PL adaptör vs. gerektirmiyor. Doğrudan DSLR’nize takabiliyorsunuz.

Bu lensler aslında tamamen yeni değil. Zeiss’ın, fotoğraf makineleri için ürettiği (Nikon için ZF, Canon için ZE) lensleri baz alarak, sinematografik ihtiyaçlar doğrultusunda yeni bir yapıya kavuşturduğu lensler bunlar. Fotoğraf makinesi lenslerinden adapte edilmesi sayesinde, full frame (36×24) HDSLR makineler ile de kullanılabilecek bir çözüm üretilmiş. CP.2 lenslerin biri hariç (18mm) hepsi full frame fotoğraf makineleri ile de kullanılabiliyor.

 

Lens ailesinin en ilginç özelliği ise değiştirilebilir monte etme sistemi (interchangeable mount) sayesinde hem DSLR’lerde hem de sinema kameralarında kullanılabilmesi. Mount seçenekleri; Canon için EF, Nikon için F ve başta Arri olmak üzere birçok sinema kamerası için PL. Yani aynı lensleri ister Canon 5D MkII, isterseniz Sony F3/RED gibi kameralarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yalnız mount adaptörünü değiştirmenin ayaküstü yapılacak bir şey olmadığını hatırlatalım. Küçük vidaları ve adaptörün parçalarını dikkatlice söküp takmak zorundasınız. Ayrıca “back focus” ayarı için farklı kalınlıktaki pullar sökülüp takılıyor. Öyle ki, bu işlere eliniz pek yatkın değilse ve tecrübeniz yoksa uzman bir serviste yaptırmanız tavsiye ediliyor. Yani bu işlemi sıkça yapmak pek mümkün görünmüyor. Yalnızca lensi uzun vadeli ve geniş kullanım alanlı bir yatırım haline getiriyor desek yanlış olmaz. Bu arada otomatik netlik/iris gibi özellikler tabi ki yok.

Bu lensleri, profesyoneller için uygun hale getiren ve normal fotoğraf lenslerinden ayıran özelliklerine değinecek olursak;

  • En başta yaklaşık 300 derece dönebilen, hassasça kalibre edilmiş netlik halkası geliyor. Netlik halkası doğru yönde, yani sağa (fotoğraf makinesi lenslerinin tersine) doğru çevirdikçe yaklaşan değerlerle dönüyor ve üzerindeki mesafe değerleri mümkün olduğu kadar sık ve fazla sayıda yazılmış.
  • Diyafram(iris), lens üzerinde ve “adımsız” yani sıçrama olmadan, yumuşak bir şekilde ayarlanabiliyor.
  • Netlik ve iris halkaları üzerindeki dişli aralığı standart Arri/Zeiss sinema lensleri ile aynı. Bu sayede netlik takip (follow focus) ekipmanları ve motorlu kontrolörler ile tam uyumlu.
  • Lensler birbiri ile aynı ebatlarda ve netlik/iris dişlileri de aynı konumda. Lenslerin ön çapı da (114mm) birbiri ile uyumlu. Tüm bunlar sayesinde lens değiştirdiğinizde rod uzunluğu, matte box ya da follow focus’u da değiştirmeden/fazla ayar yapmadan kullanabiliyorsunuz.
  • Çok sağlam gövde malzemesi ve stabil yapı.
  • Birbiri ile renk açısından uyumlu.
  • 14 Bıçaklı diyafram sayesinde net olmayan bölümlerde organik ve yumuşak bir doku sağlıyor, parlak noktalar da tam yuvarlak ve hoş görünüyor.
  • Azaltılmış “soluma”. (netlik yapma sırasında çerçevenin zoom-in/out gibi değişmesi)

CP.2 lenslerin kapsadığı odak aralığı ve bazı teknik özellikleri;

T-stop meselesini kısaca açıklamak gerekirse; “f ” objektifin odak uzaklığının, diyaframın çapına bölünmesi ile elde edilen bir değerken, “T” objektifin belli “f” değerindeki ışık geçirme miktarını ifade eder. Uygulamada f değerine göre kabaca %10 daha büyük bir değer ortaya çıkıyor. Mesela f/1.2 değerinde T/1.3…

Bu lensler, HDSLR’ler için şu anda adaptörsüz ve modifikasyonsuz kullanabileceğiniz en üst seviye lensler. Normal SLR lenslere göre belki de en önemli özellikleri, hata kaldırmayacak profesyonel uygulamalarda ihtiyaç duyulan hassas netlik takibi yapabilmeye imkan vermesi ve tasarımı. CP.2 lensler çoğu kullanıcı için son derece lüks olsa da, sinema lensleriyle kıyaslandığında ancak giriş seviyesi olabiliyorlar. Fikir vermek gerekirse, sadece bir tane Arri/Zeiss Master Prime lensin fiyatına tüm Zeiss CP.2 seti alabiliyorsunuz. Sinema lenslerine göre gerçekten “compact” ama aynı odak uzaklığındaki bazı standart SLR lenslere göre çok büyükler. PL mount opsiyonu ise bu lensleri özellikle RED ve Sony F3 kullanıcıları için en iyi seçeneklerden biri haline getiriyor. Fiyatları her biri için ortalama 4000$. Set halinde alındığında çok ufak bir indirim oluyor.

 

Bu arada yeri gelmişken Zeiss’ın Lightweight Zoom LWZ.2 modeline de kısaca değinelim ki hatırı kalmasın. Önceleri steadicam kullanımı için ideal olarak öngörülen ve doğrudan sine lens olarak tasarlanan LWZ, şimdi 2. versiyonu ve değiştirilebilir mount sayesinde HDSLR’lerin kullanımına da açılmış oldu (EF mount). Hem APS-C hem de full frame gövdeler için çok iyi bir odak aralığı sunan lensin diyafram değeri T2.6, ağırlığı 2kg. Fiyatı ise sudan ucuz; 32.000$ :)

Zeiss CP.2 ile ilgili noktayı koyduktan sonra “ucuz” alternatifine de değinelim. İki asırlık bir marka olan Zeiss’ın yaptığını Mathew Duclos adında bir arkadaş da yapmaya çalışıyor ve başarılı olmuş gibi görünüyor.

Zeiss ZF lensleri alıp CP.2’lere benzer özellikler kazandırıyorlar. Tabi ki tamamen aynı kalitede ve özellikte değil ama eski haline göre çok daha iyi. Fiyatları Zeiss’ın yarısı. Üstelik sadece Zeiss değil bazı Nikon ve hatta Tokina 11-16 lensi de modifiye ediyorlar. İsterseniz kendi lensinizi gönderip “sine lens” halinde geri alıyorsunuz, isterseniz doğrudan modifiye edilmiş sıfır lens de alabiliyorsunuz. Bir süredir 70-200 lensi modifiye etme üzerine çalışıyorlarmış. Garaj üretiminden çıkıp işi daha da ilerlettiklerinde çok başarılı olacak gibi. Şimdilik Zeiss güvencesi daha mantıklı…

 

Kaynak : http://www.ahmetkavi.com/zeiss-compact-primes-cp-2.html